Why eating healthy is so expensive in America

Share
Embed
  • Loading...
  • Published on:  Thursday, March 22, 2018
  • Produce helps your health and hurts your wallet, but some strategies may change that.Subscribe to our channel! http://goo.gl/0bsAjOThe American dinner plate is deficient in nutritious produce, and part of the problem is cost. Because diets low in fruits and vegetables have serious consequences, health advocates have tried to incentivizes Americans to choose apples over donuts for years but with little success.In the US, a nation with high rates of diseases such as obesity and diabetes , a variety of strategies - from a junk food tax to a produce prescription program - are now being tested. But there are a number of factors that still stand in the way of Americans having healthier, more affordable produce and dietary options.We asked the experts how to eat healthy on a budget. Here are 11 tips to keep in mind: http://bit.ly/2G0UjeYVox health correspondent, Julia Belluz, answers more of your everyday health questions: http://bit.ly/2G55Ie0Vox.com is a news website that helps you cut through the noise and understand what's really driving the events in the headlines. Check out http://www.vox.com.Watch our full video catalog: http://goo.gl/IZONyEFollow Vox on Facebook: http://goo.gl/U2g06oOr Twitter: http://goo.gl/XFrZ5H
  • Source: https://youtu.be/HOE5QDDKDlY
Loading...

Comment

  • Vox

     1 years ago

    Even for those who want to eat healthy, picking the right diet can be tricky. Watch our video on the ketogenic diet, the latest fad in eating healthy: http://bit.ly/2DNkjZh

  • Pasta Chocolate

     2 months ago

    i'll take the doughnuts instead of the apples. I don't eat apples at all. I don't care about calories, i will just burn it off.

  • EFTPOS ENTERTAINMENT

     2 months ago

    The lady in the video is so beautiful, what's her name

  • robyn

     7 months ago

    $2??!!!?? for an apple!!??? in europe they’re like €0.30 lol

  • JustAnotherGuy

     5 days ago

    @Stalkingwolf here in Italy, for 10 dollars, you can buy, at least, 3kg of apples.

  • ThriftKitchen

     13 days ago

    £0.40 for an apple from the super market UK

  • Zpooky Booky

     1 years ago

    do NOT add taxes to unhealthy foods. this will only hurt the working class. instead, subsidize healthy produce.

  • Quah Ming Jun

     28 days ago

    @ragejinraver COMPLEMENTARY PROTEINS

  • ragejinraver

     1 months ago

    @Livia Claire You are so beyond indoctrinated and brainwashed by BS propaganda it's beyond sad . This is exactly why I say veganism is a cult you use zero common sense and logic and you just spout out nonsense . A majority of the world is lactose intolerant do me a favor and go sit down somewhere smh . You need Jesus

  • Save Hope

     1 years ago

    Fresh produce rots so fast - that is part of the cost equation, compared to processed

  • Natacha Vasquez

     2 months ago

    not if you refrigerate all produce. If you put an apple in your fridge it will last weeks longer than leaving it out

  • Juicy Pear

     2 months ago

    There are so many healthy dishes you can make with fresh produce when you've got extra like a burrito or fried rice. You can also store some meals in the freezer to have them last longer and just heat it up again to eat it.

  • clambismable

     1 years ago

    Great content, but I also feel like this video missed out on a crucial point as to why there is such high obesity and a potential drawback of a junk food tax: food deserts. Much of the time, poor neighborhoods (which have the highest obesity rates btw) don't even have access to grocery stores that carry fresh food. Many live miles away from any grocery stores, and also lack the means of cars or public transportation systems to get to the nearest store. A two mile distance can mean a daunting hour-long ...

  • Odessia Rogers

     1 months ago

    clambismable agree! And the reason food deserts exist is because we allow corporations to control what we eat, to the extent that you point out. If the grocery store corporation doesn’t see a region as being profitable or worth the cost to operate, they won’t put a store there.

  • Cheyenne Collins

     2 months ago

    clambismable there’s a difference in eating healthy, and eating in moderation. Obesity isn’t all to blame on junk food. It’s people’s lack of self control

  • CrossfacePanda

     1 years ago

    Do 5 apples seriously cost $10!? USA truly is the upside down.

  • JesusChristIsLord

     6 days ago

    Yes, in Californi

  • Duffy Marie

     15 days ago

    They are here out of season. $2.50 per apple

  • vishu singh

     7 months ago

    To me personally it seems like Americans are just that wasteful.There is literally nothing wrong with eating bruised strawberries. A deformed strawberry is exactly as nutritious as the one that looks picture perfect

  • Denis Diderot

     1 months ago

    @vishu singh In Italy We have a very developed agriculture, especially in the south

  • vishu singh

     1 months ago

    @Denis Diderot Good for you..... And i bet you guys have fresh produce of same quality or better for cheaper than whats available in the us

  • renata ellian

     1 years ago

    We've got it opposite you can buy 10kg of apples in 10$ and only 7 or 8 donuts for the same

  • Wonderstruck AJ

     19 days ago

    It's 10 pounds for $10 for me

  • elvismendoza150

     1 months ago

    monogram 35 that's awesome where do you live

  • Blu Pyxi

     1 years ago

    So taxing is meant to only force me to buy more expensive items?? Doesn't seem like a very good solution.

  • popflorals

     1 months ago

    Eating healthy is really not all that expensive.

  • Callie S

     4 months ago

    They literally state that in the video and propose more subsidies on produce to make them cheaper.

  • Dan Coulson

     1 years ago

    instead of just increasing the cost of unhealthy food, which will leave poor people starving, how about trying to focus on how to reduce the cost of healthy food, so people can have an easier choice.If I could buy 1/2lb of blueberries for the same cost as 1/2lb of sweets, I'd buy the blueberries every time.But if they both cost as much as the blueberries do now, it would be unacceptable.

  • Taylor Britt

     1 months ago

    ...they said that in the video lol Did you watch the whole thing? They said the government should subsidize (aka lower the price of) healthy foods AND maybe raise the price of processed food. To further encourage people to buy healthy food